ANASAYFA   |   BİZ KİMİZ?   |   ÜRÜNLER   |   REFERANSLAR   |   İLETİŞİM
 
TR | EN   


BİZ KİMİZ?

Zen Seramik 2005 ‘de İstanbul’un en tarihi yerlerinden Galata’da iki girişimci Zuhal Bilginalp ve Nihal Sarıoğlu tarafından kurulmuştur. Atölyelerinde el yapımı eşsiz porselen dekoratif objeler, günlük kullanıma uygun tabaklar ve fincanlar üretmektedirler. Çoğunlukla yaşadıkları şehir olan “İstanbul”dan ve aynı zamanda Anadolu Kültürü’nden esinlenmektedirler. Tasarım ve üretim ekipleri son derece yaratıcı ve yenilikçidir.

Zuhal ŞENER BİLGİNALP
Istanbul da doğdu. Lisans eğitimini 1989 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat Dalında tamamladı. Yurtiçinde ve dışında farklı dallarda eğitim ve iş tecrübelerinden sonra Yüksek Lisans eğitimini 2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ve Cam Anasanat Dalında bitirdi. Tez konusu: "Geçmişden Günümüze Sanatın Oluşum Sürecinde Anlatım Öğesi Olarak Büyü"
Sanat Galerisi yöneticiliği ve farklı sergi, seminer ve deneyimlerden sonra 2009 yılında sanatçı arkadaşı ve dostu Nihal Sarıoğlu ile beraber İstanbul'un tarihi ve turistik semti Galata'da Z E N  Seramik atölyesini kurdular.
Kurulduğu günden beri Z E N  Seramik atölyesinde ki amacı porselen ile üretim yaparak yeni yetişen sanatçılara farklı ufuklar açabilmek, sanatsal üretimde hep daha ileriye gidebilmek, farklı sanatsal deneyimleri bir araya getirebilmektir. Z E N  Seramik atölyesinde ilk günkü heyecanı ile çalışmalarına devam etmektedir.

Nihal SARIOĞLU
1958 yılında Ankara’da doğdu. Kimya Yüksek Mühendisi olarak çalıştığı 20 yıllık iş yaşamından sonra emekli oldu. 2008 yılında, İstanbul’da Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. “Suda Çözünen Seramik Renklendiricileri” konulu tez çalışması, bu iki eğitimin buluşma noktasında gerçekleşti. Çalışmasını, 2008 Seres Kongresinde bir bildiri olarak sundu. Haziran 2009’da Vitra Seramik Sanat Atölyesinde, tez çalışması kapsamında deneyimlerini paylaştığı bir konferans verdi ve bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Haziran 2010’da suda çözünen metal tuzlarının kırmızı çamur üzerinde denenmesi ile ilgili çalışmasını Eskişehir Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumunda sundu. Çalışmaları ile çeşitli karma sergilere katıldı. Ürünlerinden bazıları Paşabahçe Butik Mağazalarında satılmaktadır. Halen İstanbul’da Zen Seramik Atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Hatice KUL
5 eylül 1986’da  Malatya’da doğdu.2006 yılında Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsünde 1 dönem seramik eğitimi aldıktan sonra, 2007 yılında Kocaeli Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Anasanat Dalında lisans eğitimine başladı.2011 yılında ‘’1960 Sonrası Sanat Nesnesine İzleyici  Katılımı ‘’adlı bitirme projesiyle mezun oldu.
Eğitim dönemi boyunca birçok  ulusal ve uluslararası sergilere katılan Hatice Kul ,Zen Seramik Atölyesinde çalışmalara devam etmektedir.


Mustafa Caner KURT
9 ocak 1983'de İstanbul’da doğdu. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda ön lisans eğitimine başladı. 2004 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümüne başlayan Mustafa Caner Kurt, üniversitenin verdiği çift ana dal yapma olanağından yararlanarak, 2006 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı’nda çift ana dal eğitimine  başladı.2009 yılında seramik bölümünden derece ile  mezun oldu.  Endüstri Ürünleri Tasarımındaeğitimi devam ederken, 2011 yılında İspanya’da Escola De ArteAntonioFailde’de bir dönem okuduktan sonra, 2012 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden de mezun oldu.Eğitim  dönemi  içerisinde birçok ulusal ve uluslararası çalıştay ve sergilere katılan Mustafa Caner Kurt, Zen Seramik Atölyesinde  çalışmalarına devam etmektedir.

ZEN SERAMİK ATÖLYESİ
Hoca Ali Sokak No:17 A Galata / Beyoğlu / İSTANBUL
Gsm: +90 542 400 77 16
[email protected] | [email protected]